ראשי » עיצוב

4 בDecember 2011 | | אין תגובות | מאת

מצעד המדבקות הארצי

מדבקות וסטיקרים הם חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו. ניתן ללמוד הרבה על מדינת ישראל מהתבוננות במדבקות שהודפסו פה בשנים האחרונות ומאז קום המדינה. בית דפוס הוא מוסד שהתפתח והשתכלל עם השנים ותמיד הדפיס עבורנו מדבקות יפות ושימושיות. ככל שבית דפוס הפך להיות משוכלל יותר כך אנחנו זוכים לראות יותר מדבקות צבעוניות ויפות שמעטרות את הרכבים שלנו ואת לוחות המודעות.

מדבקות תמיד היו מוצר מהפכני ובעל אמירה. כאשר אנחנו מדפיסים מדבקות אנחנו בעצם אומרים משהו בצורה חדה ושנונה. כל הסלוגנים הטובים ביותר שאני זוכרת מישראל הודפסו על גבי מדבקות. מדבקות הם גם דרך מצוינת לגרום לסלוגן לתפוס. ככה זה בתי דפוס.

כאשר אנחנו מדפיסים מדבקות ומתחילים להפיץ אותם בצורה המונית אנחנו בעצם יוצרים הד גדול לתוכן שמודפס על גבי המדבקות. ניתן לראות מדבקות שממש הפכו לשם דבר בזכות משפט שהודפס עליהן. מדבקות של נחמן מאומן למשל הפכו להיות ממש סמל תרבות בישראל. גם מדבקות עם משפטים חיוביים מהקבלה הפכו להיות עניין חברתי בשנים האחרונות.

מדבקות יכולות להרים ולהפיל תעמולות בחירות. כאשר אנחנו מדפיסים מדבקות לצורי תעמולה אנחנו יוצרים הד ענק למפלגות כאשר מתרחשת תעמולת בחירות בישראל המפלגה שמשקיעה את מירב המשאבים שלה בבית דפוס ובהדפסות של מוצרי פרסום מגדילה את הסיכויים שלה לנצח. על המדבקות בתעמולה נקבע קו לבחירות. מועמד שרוצה להצטייר בצורה מסוימת יכול להדפיס מדבקות כאלו ומועמד שרוצה להצטייר בצורה אחרת יכול להדפיס מדבקות אחרות. בכל מקרה באפשרותנו להדפיס מדבקות שעושות הבדל.

ניתן לראות תעמולות בחירות בישראל שהתרחש בהם מהפך בשלטון וגם למדבקות ולתעמולה היה חלק גדול בזה. כאשר אנחנו מדפיסים מדבקות אנחנו יכולים להדפיס מדבקות שמצביעות על תפיסת חיים ותפיסת עולם.  מדבקות שקוראות לאיכות הסביבה ומדבקות שקוראות לשלום ואהבה הן רק חלק מהמדבקות שאנחנו יכולים לבחור להדפיס ועשות שינוי תרבותי דרכם. קיימות מדבקות כמו מדבקה עם דגל הגאווה שקובעת נטייה מינית. אותו דבר כרטיסי ביקור.

כאשר מדפיסים מדבקות יש נטייה גדולה מאוד לבחור בסמלים שאומרים הרבה מאוד. כאשר מדפיסים מדבקות אין שטח פרסומי גדול על גבי המדבקות ולכן יש להשתמש בסמלים שמכילים מסר נוסף מתחתם. השימוש בסמלים מקל מאוד על העברת מסרים ומאפשר לנו להגיד הרבה בעזרת סמל אחד. כאשר אנחנו רואים מדבקות עם דגל הגאווה אנחנו לא צריכים לשאול הרבה שאלות. דגל הגאווה מסמל משהו עמוק הרבה יותר ממה ששתי מילים יוכלו לתאר.

ניתן לראות שעם השנים נעשה תהליך ארוך של פתיחות שבכל מה שקשור למדבקות. בעבר מדבקות כמו מדבקות של דגל הגאווה לא היו יכולות להופיע בכל מקום. הייתה תפיסה הרבה יותר שמרנית בחברה והיה צורך בגבולות בתוכן של מדבקות ובמסרים שהודפסו על גבי מדבקות. היום קיימת פתיחות גדולה מאוד וניתן להדפיס הכל על מדבקות. בנוסף לכך מחיר הדפסת מדבקות בבית דפוס הוא שווה לכל כיס וכל אחד יכול ללכת לבית דפוס ולהדפיס מדבקת בלי שום צנזורה על התוכן.

הוספת תגובה

עליך להתחבר כדי להוסיף תגובה.

+(reset)-