ראשי » הסיפור המרכזי, מה יש לקרוא, עסקים

טיפול באור (פוטותרפיה)

27 בDecember 2014 | | אין תגובות | מאת

כיצד מטפלים ללא תופעות לוואי

מחלות מסוגים שונים, ובהם מחלות עור, סרטן, ובעיות נוספות, יכולים להיות מטופלים באמצעות אור. טיפול כזה מכונה פוטותרפיה (פוטו =אור). הייתרון בסוג זה של טיפול הוא ההקלה המתקבלת: הטיפול איננו מלווה בתופעות לוואי וזאת בניגוד לטיפולים חלופיים.

מהלך טיפול באור השמש

מרבית הטיפולים הניתנים על ידי אור מבוצעים כאשר המטופל נמצא בשכיבה או בעמידה, תוך כדי חבישת משקפי הגנה מיוחדים לעיניים. פעמים רבות החשיפה לאור נעשית על כל הגוף כולו, ובפעמים אחרות הטיפול ממוקד באזור או אזורים ספציפיים.

מהות הטיפול הוא בחשיפת גופו של המטופל לאור מסוג אולטרא סגול (כגון UVB או UVA) וזאת למשך פרקי זמן קצרים של מספר דקות. כדי לקבל תוצאות משמעותיות יש לקיים שגרה של טיפולים למשך שבועות רבים ואפילו חודשים, כאשר זמן החשיפה לאור הולך ומתארך מטיפול לטיפול. על פי רוב סדרת הטיפולים מתחילה בפעמיים עד שלוש בשבוע, כאשר בהמשך ניתן להפחית את מספר הטיפולים השבועיים.

היכן ניתן בישראל למצוא טיפול שכזה

טיפולים על ידי אור ניתנים במגוון בתי חולים בארץ, וזאת מתוקף היותם כלולים בסל הבריאות. לצד הרפואה הציבורית, ישנם בנמצא גם רופאים פרטיים שמעניקים טיפולי פוטותרפיה כמענה לבעיות שונות. הערכת התקדמות והצלחת הטיפול נעשית על ידי רופאים, אך הטיפול עצמו ניתן על ידי אנשי מקצוע שאינם חייבים להיות רופאים מוסמכים, דהיינו אחיות או טכנאים רפואיים.

טיפול במחלות עור באמצעות אור

בין המחלות בהן ניתן לטפל על ידי חשיפה הדרגתית לאור, מצויות מחלות עור כגון אקנה (“פצעי בגרות”) ופסוריאזיס. חשוב לציין שהופעה של אקנה גיל ההתבגרות מעוררת, לא אחת, בעיות פסיכולוגיות ופגיעה בביטחון עצמי ובדימוי העצמי של הסובלים מהמחלה. פצעי האקנה, שיכולים להופיע בצורה קלה עד חמורה, אינם נחשבים לבעיה רפואית מסוכנת. יחד עם זאת בצורתה החמורה עשויה מחלקת האקנה לגרום לצלקות כתוצאה מגירוד ואפילו ליצירת זיהומים המצריכים טיפול אנטיביוטי. אי לכך, יש משמעות רפואית רבה לטיפול על ידי בבעיות מסוג זה.

טיפול על ידי אור – מה הצפי לעתיד?

בשל ההצלחות של הטיפול על ידי למחלות עור, כמוזכר לעיל, כמו גם למחלות נוספות, מתבצעים מחקרים רפואיים רבים בנושא. המחקרים בתחום נועדו לשפר את איכות הטיפול ולמצוא לו שימושים נוספים. לאור העובדה שמדובר בטיפול פשוט, יחסית, שלא כרוך בכאבים, אי נוחות, או תופעות לוואי, צפוי השימוש בו להתרחב במידה ניכרת, בשנים הבאות.

לאתר של נורית בנתור: טיפול בצילום

מאמר נוסף באתר

הוספת תגובה

עליך להתחבר כדי להוסיף תגובה.

+(reset)-